Śladami W.B. Yeats'a

 

 

Śladami W.B. Yeats'a

 

Mobilność nauczycieli i kadry zarządzającej w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.

Tytuł projektu: „Podniesienie jakości pracy szkoły poprzez doskonalenie warsztatu pracy nauczycieli.”

W dniach od 7 do 21 lipca 2018 roku grupa kilkunastu  dyrektorów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Aktywnych Szkół Ponadgimnazjalnych (SASP) wyjechała do Irlandii w ramach projektu pt.: "Podniesienie jakości pracy poprzez doskonalenie warsztatu nauczycieli".
Poezja Williama Butlera Yeats'a wydaje się być nieodzowną częścią irlandzkiej literatury. Podobnie jak poeta, uczestnicy projektu przemierzyli wszerz całą Irlandię od Dublina- miejsca, gdzie urodził się Yeats aż po Sligo- miasto położone na zachodnim północnym wybrzeżu Szmaragdowej Wyspy. Duch poety unosi się nad soczystą zielenią traw, kamiennymi murami, majestatycznymi klifami,  bezkresnym oceanem oraz okolicami Sligo. Grupa zwiedziła budynek Towarzystwa Miłośników Yeats'a gdzie organizowane są coroczne  warsztaty poświęcone twórczości poety. Udała się też do galerii sztuki w Sligo - The Model, gdzie zapoznała się z malarstwem rodziny Yeats'a oraz odbyła pieszą wycieczkę z przewodnikiem  po Sligo. Uczestnicy odwiedzili też  cmentarz parafialny w Drumcliffe, gdzie został pochowany poeta.
"Stąpaj ostrożnie, stąpasz po marzeniach." pisał Yeats w jednym ze swoich wierszy, który widnieje przed cmentarzem w Drumcliffe. Ten sam napis wita przyjezdnych przy wjeździe do Sligo: "Tread softly.." Znakomita  lekcja literatury, kultury i folkloru irlandzkiego.